W jaki sposób przygotować się do wdrożenia rozwiązania IT na uczelni?
Kilka słów o najnowszych rozwiązaniach wspierających codzienne funkcjonowanie uczelni.
Ostatnia sesja konferencji INNOVATION EDU TRENDS była poświęcona integracji systemów IT, które usprawniają zarządzanie uczelnią na wszystkich poziomach, od rekrutacji po wsparcie karier absolwentów. Eksperci poruszyli bardzo istotny temat dotyczący wdrożenia IT, które nie wynikają ze strategii uczelni. Dokładnie omówiono wszystkie konsekwencje takie jak: brak odpowiedniego wykorzystania posiadanego już rozwiązania, niezaspokojenie potrzeb interesariuszy, co równa się marnotractwu przeznaczonych środków oraz wybór narzędzi trudnych do zintegrowania, które na dodatek mogą być kosztowne w utrzymaniu. Podczas dyskusji wskazano, w jaki sposób podejść do cyfryzacji uczelni, aby nie musieć ponosić konsekwencji niesprawdzonego wdrożenia.
Następnie pokazano, jak wygląda wdrożenie z perspektywy uczelni, czyli Case Study z Uniwersytetu SWPS posiadającego ponad 16 000 studentów, w tym 1500 zagranicznych na 12 różnych wydziałach i 5 instytutach badawczych. Celem Uczelni było „Zapewnienie przyjaznego ekosystemu uniwersyteckiego, w którym studenci mogą osiągać swoje cele. Rozwijanie spersonalizowanej komunikacji poprzez automatyzację i efektywne zarządzanie obsługą spraw.”
W dalszej części panelu eksperci rozmawiali o perspektywie zamówień publicznych, niezbędnych etapach do właściwej realizacji takiego zamówienia oraz analizie potrzeb i wymagań, które mimo braku obowiązku warto przygotować. Następnie na przykładzie firmy OPTeam S.A. zaprezentowano perspektywę dostawcy rozwiązań IT, gdzie wskazano poszczególne etapy przygotowania projektu i pokazano wszystkie etapy przygotowania do wyboru systemu oraz wdrożenia. Wśród Prelegentów znaleźli się przedstawiciele Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego, specjaliści z samego SWPS oraz firmy UNIT4 Polska.