Cyberbezpieczeństwo – wyzwania stojące przed środowiskiem akademickim i naukowym
O cyberzagrożeniach w kontekście bezpieczeństwa systemów informatycznych na uczelniach.
Pierwszy panel dyskusyjny dedykowany był zagadnieniu związanemu z cyberzagrożeniami w kontekście akademickim. Uczelnie mają dziś nie lada wyzwanie, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich systemów informatycznych, co było też głównym punktem dyskusji praktyków z UMSC w Lublinie, Centrum Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Krakowskiej, wspieranych przez ekspertów z Thales DIS Polska oraz Esecure Sp. z o.o. Zaproszeni goście przedstawili nowoczesne strategie zarządzania ryzykiem cyfrowym, które mają minimalizować potencjalne zagrożenia dla infrastruktury IT.
Podczas panelu skupiono się na cyberbezpieczeństwie jako na jednym z kluczowych wyzwań stojących przed środowiskiem naukowym i akademickim. Uczelnie oraz instytucje badawcze coraz częściej stają się celem cyberataków, ze względu na gromadzenie cennych danych, takich jak wyniki badań naukowych, dane studentów i pracowników, a także innowacyjne technologie, które są szczególnie atrakcyjne dla cyberprzestępców. W dobie rosnącej digitalizacji ochrona tych zasobów staje się kluczowa, a wszelkie naruszenia bezpieczeństwa mogą mieć poważne konsekwencje, zarówno prawne, jak i finansowe.
Ważnym aspektem w kontekście cyberbezpieczeństwa w środowisku akademickim jest edukacja w tym zakresie. Świadomość zagrożeń cybernetycznych wśród pracowników uczelni oraz studentów odgrywa kluczową rolę w skutecznej obronie przed cyberatakami. Nawet najlepiej zabezpieczona infrastruktura IT nie zastąpi czujności człowieka, dlatego istotne jest regularne organizowanie szkoleń i kampanii informacyjnych, które pomogą zrozumieć, jak unikać takich zagrożeń jak phishing, ransomware czy złośliwe oprogramowanie. Tym bardziej że infrastruktura IT uczelni również wymaga odpowiednich zabezpieczeń, o czym powiedzieli uczestnicy panelu. Współczesne szkoły wyższe korzystają z rozbudowanych sieci komputerowych, platform e-learningowych oraz serwerów, które są kluczowe dla ich codziennego funkcjonowania. Przykłady ataków typu DDoS pokazują, jak łatwo można sparaliżować działalność uczelni, jeśli odpowiednie środki ostrożności nie zostaną podjęte. Dlatego uczelnie powinny inwestować w systemy monitorowania i regularnie aktualizować oprogramowanie, aby przeciwdziałać nowym zagrożeniom.
Specjaliści zwrócili również uwagę, że uczelnie muszą również przestrzegać tzw. Dobrych praktyk z zakresu ochrony danych takich jak: oddziel klucze od danych, chroń to co ma sens, zarządzaj kluczami, kontroluj dostęp do danych i kluczy oraz wdróż ochronę na właściwej warstwie. Takie oraz inne zagadnienia zostały poruszone podczas pierwszego panelu INNOVATION EDU TRENDS.